Menedżer nie zapłaci podwójnego PIT od papierów wartościowych
Zyski ze sprzedaży akcji uzyskanych w ramach programu motywacyjnego to przychód z kapitałów pieniężnych opodatkowany dopiero w momencie ich zbycia.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 27 grudnia 2016 r. (I SA/Bk 536/16).
Stan faktyczny
Podatnik, jako pracownik kadry menadżerskiej spółki, został objęty generalnym programem motywacyjnym prowadzonym przez amerykańską firmę z grupy, który jest stosowany dla wszystkich firm powiązanych. Na podstawie zawartych umów przyznano mu prawa do akcji o ograniczonej zbywalności oraz do akcji wynikowych. W obu przypadkach określono datę pełnego nabycia uprawnień do akcji. W razie ustania zatrudnienia przed tym czasem podatnik straci całkowicie prawo do akcji.
Zainteresowany zapytał do jakiego źródła przychodu należy zakwalifikować przysporzenie majątkowe uzyskane w wyniku zrealizowania uprawnień wynikających z udziału w programie motywacyjnym. Poprosił także o wyjaśnienie w którym momencie należy rozpoznać przychód dla celów PIT.
Sam uważał, że przysporzenie majątkowe uzyskiwane w ramach programów motywacyjnych, w postaci otrzymanych akcji należy traktować jako przychód z kapitałów pieniężnych. Sposób, w jaki sformułowane zostały zasady premiowania, jego zdaniem uniemożliwia bowiem zakwalifikowanie otrzymania akcji jako przychodu ze stosunku pracy. Nie ma także podstaw do zakwalifikowania zdarzenia w postaci nabycia akcji jako nieodpłatnego świadczenia oraz opodatkowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta